Odběr vzorků - návod a instrukce pro odebíranou osobu
Máte dotaz? Zavolejte nám
491 619 562 (Po-Pá 7:00 - 15:30) kontakt@p-test.cz
Domů » Časté dotazy » Odběr vzorků

Odběr vzorků

Pro diskrétní test:

Když vzorky z úst odeberu jeden den, mohu je odeslat až další den? Nebo ještě později?

Odebraný materiál z dutiny ústní podléhá zkáze, zvláště ponechá-li se delší dobu při pokojové teplotě. Vzorky odešlete co nejdříve, nejlépe na začátku týdne, aby zásilka nebyla na cestě přes víkend. Pokud vzorky nemůžete odeslat, nechte je v lednici, kde mohou být i několik dní. Pokud jste odběr provedli správně a kartáčky nejsou dlouho vystaveny venkovní teplotě (zvláště v létě), zpravidla na nich bývá dost materiálu vhodného pro vyšetření.

Co mám udělat, když se rozsypou kuličky z odběrové zkumavky?

Proveďte odběr do zkumavky bez kuliček. Rozhodně neodsypávejte kuličky ze zkumavky, ve které je už odebraný vzorek.

Jak dlouho mi vydrží nepoužité odběrové pomůcky?

Jakkoliv dlouhou dobu, dokud nerozbalíte obal kartáčků. Pro stěr z dutiny ústní můžete kartáčky použít kdykoliv, pokud není jejich obal poškozený.

 

Odběr vzorků obecně:

Jak se odebírá vzorek pro DNA testy?

U diskrétního testu provádíte odběr sami u sebe i u dítěte. Podrobné pokyny jsou v návodu k odběru vzorků. Odběr vzorku je velmi jednoduchý a nevyžaduje žádnou odbornou průpravu ani znalosti. Je založený na stěru jemným kartáčkem na vnitřní straně dutiny ústní.

Odběr pro akreditovanou zkoušku otcovství a pro znalecký posudek provádí soudní znalec, pracovník znaleckého ústavu nebo jím pověřená osoba. Takovému odběru se říká protokolární odběr.

Od kterých osob potřebuji odebrat vzorek, aby mohly být DNA testy provedeny?

U diskrétního testu P-TEST potřebujete vzorek minimálně od dítěte a od domnělého otce dítěte (jsou-li pro DNA testy k dispozici jen otec a dítě, toto vyšetření označujeme jako dvoučlenný test otcovství). Pokud je pro vyšetření k dispozici i vzorek od matky dítěte, vyhodnocení výsledků je ještě přesnější. V některých případech však vzorek matky dítěte není možné odebrat a je tedy nutné provést vyšetření bez něj.

U akreditované zkoušky otcovství a u znaleckého posudku pro soukromé účely je nutné provést odběr od všech 3 osob.

U znaleckého posudku pro soud určuje soudce osoby, které jsou povinny podstoupit odběr.

Kdy nejdříve se provádějí testy otcovství po porodu?

Technicky lze testy provést ihned po narození. Z etických důvodů doporučujeme počkat na konec šestinedělí.

Jak se provádí určení otcovství k narozenému dítěti?

1. Jedná-li se o „souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství“ k již narozenému dítěti, jde o administrativní krok rodičů dítěte. Provádí se na matrice a můžete jej provést ještě před narozením dítěte nebo po porodu. Provádí se jen pokud je dítě narozeno mimo manželství.

2. Jedná-li se o běžné testy DNA k určení otcovství, můžete test provést kdykoliv po narození (ideálně až po šestinedělí).

Co potřebuji k protokolárnímu odběru?

Protokolární odběr musí provést soudní znalec, pracovník znaleckého ústavu nebo jejich pracovníci. Protokolární odběr je součástí akreditované zkoušky otcovství a znaleckého posudku. V obou případech budete pozváni k protokolárnímu odběru. Pokud žádáte o provedení akreditované zkoušky otcovství nebo znaleckého posudku, pak ve formulářích, které vyplňujete, uvedete termín a místo odběru, které se vám hodí.
Protokolární odběr nemůže v žádném případě provést sama osoba, které se test otcovství týká.