Máte dotaz? Zavolejte nám
+420 774 406 032 (Po-Pá 7.00 - 15.30) kontakt@p-test.cz
Vzorky pro anonymní paternitní testy, které budou doručeny do laboratoře nejpozději do čtvrtka 29.2.2024 budou zpracovány v řádném termínu, tj. do 10 pracovních dní. Po tomto datu proběhne odstávka z důvodu stěhování laboratoří do nových prostor. Vaše vzorky přijmeme, ale tyto vzorky budou testovány až v nových prostorách společnosti. Pro bližší informace, prosím, volejte tel. č. +420 495 056 353, +420 495 056 234.
Domů » Časté dotazy » Příbuznost testovaných osob

Příbuznost testovaných osob

Je pravda, že pokud má domnělý otec dítěte bratra – dvojče, pak se nedá určit, kdo z nich je otcem dítěte?

Ano, pokud jsou kandidáti na otcovství bratři – jednovaječná dvojčata, je to jediný případ, kdy nelze ani molekulárně genetickými testy určit, který z nich je otcem. Platí to však jen pro jednovaječná dvojčata, ta jsou totiž geneticky zcela identická (na rozdíl od dvojvaječných dvojčat). V praxi však tento případ nehraje velkou roli, protože popsaná situace je nepravděpodobná.

Tématu dvojčat a testů DNA se věnuje článek Poznáme testem otcovství u bratrů – jednovaječných dvojčat, které je otcem dítěte?. Článek nemá charakter doporučení, ani neposkytuje oficiální návod, jak jednat v konkrétní situaci.

Může ovlivnit příbuznost testovaných osob výsledek?

Pokud jsou kandidátními otci osoby geneticky velmi blízké (týká se to hlavně kombinací bratr-bratr a otec-syn), mají část alel vyšetřovaných polymorfismů stejnou, což může vést k falešně pozitivnímu výsledku.

Příklad:

Jestliže domnělý otec dítěte (A) zašle svůj vzorek a vzorek dítěte, ale skutečným biologickým otcem (B) je bratr domnělého otce A, pak bez znalosti alel matky může být nález alel u dítěte falešně interpretován jako přítomnost alel domnělého otce A (protože oba bratři mají část alel stejnou) a výsledek nebude správný.

Případy, kdy jsou kandidátními otci osoby geneticky velmi blízké, nejsou tak vzácné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud se jedná o dvoučlenné testování (bez vzorku matky – lze jen u diskrétního testu otcovství), nesprávná interpretace je reálně možná. Existuje-li ve vašem případě taková možnost, prosím upozorněte nás na to.