Máte dotaz? Zavolejte nám
+420 774 406 032 (Po-Pá 7.00 - 15.30) kontakt@p-test.cz
Vzorky pro anonymní paternitní testy, které budou doručeny do laboratoře nejpozději do čtvrtka 29.2.2024 budou zpracovány v řádném termínu, tj. do 10 pracovních dní. Po tomto datu proběhne odstávka z důvodu stěhování laboratoří do nových prostor. Vaše vzorky přijmeme, ale tyto vzorky budou testovány až v nových prostorách společnosti. Pro bližší informace, prosím, volejte tel. č. +420 495 056 353, +420 495 056 234.
Domů » Časté dotazy » Spolehlivost testu otcovství

Spolehlivost testu otcovství

Testování otcovství pomocí vyšetření DNA je dnes nejmodernější a nejpřesnější způsob, jak zcela vyvrátit nebo potvrdit s vysokou jistotou otcovství k dítěti. Od serologických testů se na konci 90. let začalo upouštět, protože měly malou průkaznou hodnotu a neposkytovaly dostatečně přesný výsledek. Na rozdíl od serologických testů je pomocí DNA testů možné otcovství prokázat s pravděpodobností hraničící s jistotou.

Standardně testujeme 16 vysoce polymorfních oblastí genomu pomocí PCR a následné fragmentační analýzy. Na základě znalosti typu alel u vyšetřovaných osob vyhodnotíme:

  • Kterou alelu dítě získalo od matky (u tříčlenného testu otcovství)
  • Jestli druhá alela dítěte může pocházet od otce

Pokud u všech vyšetřovaných polymorfismů alely souhlasí, pak je mezi otcem a dítětem s vysokou pravděpodobností (vyšší než 99,99%) biologický vztah.

dvoučlenného testování se zkoumáme, zda se otec i dítě shodují alespoň v jedné z alel. Pokud se shodují u všech vyšetřovaných polymorfismů, pak je mezi otcem a dítětem s vysokou pravděpodobností (vyšší než 99,8%) biologický vztah.

U dvoučlenného testování v kombinaci otec-syn v některých indikovaných případech používáme pro upřesnění výsledku ještě dalších 17 Y-polymorfismů. Celkem tedy 33 polymorfismů. To se neprojeví na výsledné ceně.

Spolehlivost testu může být ovlivněna tím, jsou-li muži (kandidáti na otcovství k témuž dítěti) jsou geneticky blízké osoby, tj. blízcí příbuzní. Více se o příbuznosti a genetice dočtete ve článku Jak si vybíráme partnera? Skrze genetická kritéria?