Cena testů otcovství a jejich vývoj za posledních 20 let
Máte dotaz? Zavolejte nám
491 619 562 (Po-Pá 7:00 - 15:30) kontakt@p-test.cz
Domů » Cena testů otcovství a jejich vývoj za posledních 20 let

Od diskrétní služby k regálům supermarketů aneb jak se vyvíjelo anonymní testování otcovství v posledních 20 letech.

Dovolte malé zamyšlení, ke kterému mně dovedlo včerejší sledování televizního dokumentu „Člověk, to je věda“. Přesněji toho dílu, který byl věnován problematice párových lidských vztahů, žárlivosti, péče o potomstvo a – hlavně DNA testům otcovství. Ke konci filmu bylo zamyšlení, jak může být dnes vnímána role DNA testů, které se staly dostupnými, jak cenově, tak snadností provedení. Doporučuji shlédnout (nejen proto, že ve filmu byly použity záběry z našeho pracoviště).

…testy otcovství se staly běžnou službou a tak se k ní přistupuje. Jako když si na internetu vyhledáváte nejlevnějšího malíře pokojů.

Ale k meritu věci: jak se testy otcovství proměnily za posledních 20 let, vlastně  během poslední generace?

Cena DNA testů na prvním místě

Především se stále snižovala cena DNA testů. Počáteční pohled nás poskytovatelů, odborné i laické veřejnosti na testy se postupně měnil. Nejvíce se však změnil pohled našich zákazníků. Testování ještě koncem 90.let bylo exkluzivní a drahou službou, cena DNA testu byla přes 10.000 Kč, v Česku jsme prováděli anonymní testy jako jediná firma. I když jsme byli jediní, moc zákazníků nebylo, protože existence DNA testů otcovství nebyla v povědomí veřejnosti. Prostě se nevědělo, že je něco takového možné.

A dnes? Pravý opak je pravdou: testy otcovství se staly běžnou službou a tak se k ní přistupuje. Jako když si na internetu vyhledáváte nejlevnějšího malíře pokojů.

Za sto eurobabek – to se vyplatí! (?)

Cena DNA testů jde dolů a dostává se na hranici 100 €. Přitom před 5 lety byla dvojnásobná, před 10 lety trojnásobná. Existence DNA testů je v povědomí snad každého, kdo se někdy dívá na televizi. V televizních příbězích jsou testy otcovství oblíbenou rekvizitou, která dokáže zamotat dějem. Asi jako v reálném životě. Dnes i každé dítě ví, že něco jako testování otcovství pomocí DNA existuje.

Kdy začne Dr.Max testovat otcovství?

Také poskytovatelů této služby je mnoho. Dnes poskytuje tuto službu v ČR kdokoliv, kdo má přístup k přístrojům a umí vyhodnotit běžné případy. Testy otcovství pro veřejnost nejsou nijak licencované. Poskytovatelé jsou v Česku rozmělněni mezi 10-15 subjektů, možná i více.

Je ale pravděpodobné, že dnešní stav bude vymazán a nahrazen tím, který dnes vidíme např. v USA či v západní Evropě. Silný hráč zašlape cenami drobné poskytovatele. U nás to vidíme v jiných typech řetězců. Ty vítězí všude a není důvodu, proč by nezvítězily i v tak minoritním oboru, jako jsou paternitní testy.

DNA testy jako housky na krámě?…

Zákazníci neočekávají nic než rychlou službu za nízkou cenu – pokud možno objednat přes e-shop a výsledek nejlépe taky stáhnout z webu. Přiznávám, že abychom se jako firma přizpůsobili, nabízíme totéž…

Nástrojem konkurence není dokonalá služba, dokonalé poradenství, kvalita odborníků, všelijaké akreditace, certifikace a podobné věci. Je jím převážně jen a jen cena DNA testů. Ostatní je pro většinu klientů nepodstatné. Aspoň se mi to tak jeví.

Tím se služba, kdysi pokládaná za choulostivou, stává spotřebním zbožím, stále dostupnějším. Což je škoda. Když jsme s poskytováním DNA testů otcovství přišli na samém počátku, považovali je za něco mimořádného, pro mimořádné situace.

…Ne. V supermarketu…

A jak asi vypadá budoucnost DNA testů? Jak jsem už naznačil. Totální komercionalizace a prodej odběrových souprav v supermarketech. V USA je to realita (viz foto). Koupíte si odběrovou soupravu za cca 25 dolarů, odeberete vzorky a pošlete k vyšetření za dalších 90 dolarů. Suma sumárum, test za 115 dolarů, tj. přibližně tolik v eurech. Až na ty supermarkety do děláme v podstatě stejně. Zatím vždycky, co bylo napřed v Americe, přišlo i k nám… Uvidíme. Svět se asi nezboří, ale i to ještě nedávno nedostupné tajemství, kdo je vlastně otcem vašeho dítěte, vyřešíte při nedělním nákupu. Snadné jako nákup třeba předplacené karty.