Skutečně císařský řez ovlivňuje evoluci? Medicína fandí slabším jedincům.
Máte dotaz? Zavolejte nám
491 619 562 (Po-Pá 7:00 - 15:30) kontakt@p-test.cz
Domů » Skutečně císařský řez ovlivňuje evoluci?

Nedávno se v médiích objevila stejná zpráva, jen bez toho otazníku. Je to zpráva příznivá nebo nepříznivá? Je to vůbec tak, jak hlásají články? Ta informace vychází z toho, že v rozvinutých zemích se rodí pořád víc dětí nikoliv přirozenou cestou skrze rodidla matky ale chirurgicky císařským řezem skrze otevřenou břišní stěnu rodičky. A to vede k tomu, že se mohou narodit děti matkám s úzkou pánví, které by neprošly přirozenou cestou rodidly, čímž se přenáší „gen pro úzkou pánev“ (pozor! genetická nepřesnost!) do další generace. A dál se budou rodit děti matkám s úzkou pánví, které by dřív bez císařského řezu zemřely (stejně jako často i jejich matky). Tak evoluce přirozeným způsobem zajišťovala, že v populaci matek s úzkou pánví nepřibývalo.

„… celá medicína je založena na tom, že umožňuje přežít i slabším, kteří pak vstupují do reprodukce a plodí podobně slabší jedince atd.“

Masivním prováděním císařských řezů se skutečně potlačí Darwinův přirozený výběr tím, že klesne selekční tlak – na matky dětí s úzkou pánví, které by (zřejmě) zemřely při porodu, na jejich děti, které by zemřely s nimi. Do této míry skutečně titulek platí bez otazníku.

Silnější vítězí, císařský řez zachrání ten zbytek

Ale skutečnost je taková, že císařský řez je jen jedním z mnoha a mnoha civilizačních výdobytků, které potlačují přirozený výběr. Ten tkví zjednodušeně v tom, že přežije silnější a ten pak vstupuje do reprodukce a tedy i jeho potomstvo je přirozeně silnější a pokud náhodou ne, nepřežije, atd.

Ale celá medicína (či její podstatná část) je založena na tom, že umožňuje přežít i slabším, kteří pak vstupují do reprodukce a plodí podobně slabší jedince atd. To je zcela jistě narušení evoluce a má za následek snižování kvality populace! Zní to velmi tvrdě a podobné vývody posloužily v minulosti jako ideologická podpora různých zhoubných ideologií.

Zákon džungle vs. křesťanská civilizace

Kdo z nás by měl ale odvahu vzepřít se tomuto trendu a nechat selekční tlak působit sice přirozeně ale nesmírně krutě? Třeba odmítnout podat antibiotika dítěti s tím, že pokud je dostatečně silné, přežije. Nebo jakékoliv jiné léky, medicínský zákrok nebo třeba jen umělé oplodnění (to je vůbec excelentní příklad potlačení přirozeného výběru!). Někoho takového bychom považovali za blázna nebo za zločince. Společenský tlak (léčba, kvalitní zdravotní péče) tak působí proti evolučnímu selekčnímu tlaku (přežijí i slabí, nemocní). Díky tomu se nám žije lépe a déle, ale jako populace se stáváme neodolnými, choulostivými a slabými. A předáváme to dál do dalších generací. To je naprostý fakt, z něhož není v naší civilizaci úniku. Dobře se nám s ním bude žít, dokud budeme jako společnost schopni čelit přirozenému selekčnímu tlaku. Sem patří nejen medicína, ale i všechna sociální opatření, která brání na úrovni státu, obce, komunity atd. totální chudobě, hladu a jevům, které z toho vyplývají.

Jak to bylo dřív….

Moje babičky narozené na začátku minulého století, byly ještě z mnoha dětí, z nichž některé nepřežily dětství, ale i tak jich zůstalo dost naživu. V době kdy samy rodily, tedy někdy ve 30. letech, už měly jen po jednom nebo dvou dětech. Tedy v podstatě dnešní model porodnosti. Co se za těch 30 let stalo? Nesporně se změnila kultura, společenské ambice, vnímání rodiny, představy o její velikosti, zmenšila se dřívější chudoba… to vše určitě ano. Ale hlavně – zmenšil se selekční tlak. Pro zachování rodu už nebylo potřeba mnoha dětí, z nichž jen ty nejsilnější přežily. Už přežila většina z těch, které se narodily. A tak to trvá dodnes, jen se ještě zvýšily standardy medicínské péče, takže nepřežijí v podstatě jen děti těžce postižené.

…a…

A titulek na začátku? Měl by znít spíš „I císařský řez ovlivňuje evoluci“. Stejně jako v podstatě všechno, co nám zlepšuje kvalitu života. Bohužel, je to něco za něco.