Transplantace mitochondrií v legislativním procesu - už je to tady
Máte dotaz? Zavolejte nám
491 619 562 (Po-Pá 7:00 - 15:30) kontakt@p-test.cz
Domů » Transplantace mitochondrií v legislativním procesu – už je to tady

Začali to Angličani

Tedy v Británii. To je tedy skutečná legislativní rychlost. Koncem roku 2013 to byla zpráva, která se trochu tváří jako senzace, a dnes byl zákon opravdu schválen v Británii jednou sněmovnou a čeká na schválení druhou sněmovnou. Není to zákon, který by tlačila nějaká nátlaková skupina typu odbory, státní zaměstnanci nebo kdovíkdo, ale zákon, který pomůže jen několika nešťastným rodinám ročně. Nešťastným ale důkladně – protože jejich děti pronásleduje dědičné onemocnění, které je dříve nebo později většinou zahubí. A ne jen jedno dítě, ale všechny děti té nešťastné matky, která nese genovou poruchu na některém genu ve svých mitochondriích.

… dostupnost vědeckých metod v laboratoři je jedna věc, ale zpřístupnit je veřejnosti je opravdu věc druhá…

Dilema: věda versus etika

Klobouk dolů, že i takovým lidem bez politického vlivu mohou a chtějí zákonodárci pomoci. Mluvíme stále o těch britských. A mohli bychom stopovat, kdy něco takového bude na pořadu dne u nás.

Protože jsem o tomto tématu psal už na onom konci roku 2013, odkazuji se na tento článek.

Od té doby se fakticky nezměnilo nic, kromě toho přijatého zákona. Napadá mě: možná bychom tady mohli zřídit rubriku „genetika a zákonodárství“. Vždyť dostupnost vědeckých metod v laboratoři je jedna věc, ale zpřístupnit je veřejnosti je věc opravdu druhá. A ta někdy může trvat.

Pro úplnost, ta dnešní zpráva, která profičela médii a zítra už zapadne, je zde.