Zase jeden průšvih se záměnou na světě! Příběh nevlastního embrya
Máte dotaz? Zavolejte nám
491 619 562 (Po-Pá 7:00 - 15:30) kontakt@p-test.cz
Domů » Zase jeden průšvih se záměnou na světě!

Taková zpráva ovládne na den na dva mediální prostor. A pak zase zmizí a nahradí ji jiné. Je to v podstatě docela benigní zpráva, protože nikdo nespáchal žádný teror, nikdo nepřišel o život, jen se několika lidem život zamotal. V centru asistované reprodukce zaměnili embrya, která implantovali špatným matkám, takže obě matky porodí děti, které budou de iure jejich, ale biologicky budou té druhé z nich. O záměně dětí jsem už kdysi psal zde.

…co se může vyměnit, zaměnit nebo nějak jinak pokazit, to se jednou vymění, zamění nebo jinak pokazí.

Asi řeknete, že by stačilo si děti vyměnit, a možná to tak i dopadne, ale není to tak jednoduché. Ze zprávy není jasné, jak dlouho po narození se na záměnu přišlo. Bylo by zajímavé to vědět, ale rodina obou dětí asi nebude mít zájem se o takové informace podělit s veřejností. Většina z nás by asi taky nechtěla v podobné situaci jakkoliv odhalit svou identitu.

Chyba jako následek chyby…

Říká se, že během těhotenství vzniká citová vazba k tomu drobečkovi uvnitř. Nebudeme zřejmě tu situaci závidět stiženým rodičům. A to ani při vědomí pravděpodobné kompenzace, kterou se s nimi reprodukční klinika mimosoudně vyrovná.

Tato zpráva nás utvrzuje v přesvědčení, že co se může vyměnit, zaměnit nebo nějak jinak pokazit, to se jednou vymění, zamění nebo jinak pokazí. Včetně těch nejposvátnějších věcí, jako je implantovat správné embryo správné nastávající matce. Jde jen o to, aby frekvence těchto chyb byla co nejnižší, blížící se nule. Ale čistá nula v součtu to nikdy nebude. A nezbývá než prověřovat.

Testovat či netestovat? Toť otázka…

U dětí z asistované reprodukce stačí k ujištění jednoduchý test otcovství nebo mateřství (i ten lze provést, ale není to obvyklé). Ono se totiž může přihodit i to, že je implantováno jen napůl správné embryo, počaté mezi vajíčkem „správné“ ženy a zaměněným spermatem. To samozřejmě připadá v úvahu jen tam, kde se oplodnění plánuje spermatem partnera budoucí matky dítěte. Je ale otázka, jestli takovou věc vědět… Dítě je na světě, je vaše a vy budete vědět, že nejste oproti vašemu očekávání biologickým otcem.

Test otcovství je jistota, vždyť váš genetický materiál se po jistou dobu ocitl mimo vaši kontrolu. Chcete-li tu jistotu podstoupit…