Otcovství v síti paragrafů
Máte dotaz? Zavolejte nám
491 619 562 (Po-Pá 7:00 - 15:30) kontakt@p-test.cz
Domů » Otcovství v síti paragrafů

Přemýšleli jste někdy o tom, že zčistajasna zjistíte, že vaše děti nejsou vaše a že celou dobu jste byl poslední, koho to nenapadlo? To se skutečně stává, jen se to málo publikuje. Kromě toho, že je to velmi nepříjemná situace, musíte nějak reagovat. Nebo taky ne, samozřejmě. Pokud však budete situaci řešit skrze paragrafy, vězte, že se do nich můžete pěkně zamotat. Snad vás následující řádky aspoň nasměrují.

Určení otcovství = území občanského zákoníku

Všude tvrdíme, že se nepouštíme se do právních výkladů určování otcovství, protože nikdo z nás není právník. Tvrdíme dále, že naším cílem je jen podat pravdivý výsledek, jak se to má s biologickým otcovstvím domnělého otce k dítěti. Ale nový občanský zákoník je věc, o které nelze mlčet, protože přináší vítr do uznávání a popírání otcovství.

„Popření otcovství je daleko složitější akt, než si někdo představuje – proto doporučuji případným žadatelům – poraďte se s právníkem. Ušetří vám to čas a peníze.“

V novém občanském zákoníku, který bude platit snad od roku 2014, se otcovstvím zaobírají paragrafy 776 až 793. Pro zajímavost, mateřstvím se zabývá jen jeden paragraf – 775. Tak je mateřství jisté – na rozdíl od otcovství. I když výjimky existují – o tom jindy (a je to velmi zajímavé).

Pokud někoho zaujme, že otcovství patří do občanského zákoníku, vězte, že tam najdete asi 3000 paragrafů, které specifikují právní aspekty života od kolébky (dokonce ještě před kolébkou, pokud proběhlo umělé oplodnění) až po výdej ostatků příbuzným. Někde mezi tím je nejen určování a popírání otcovství, ale i obrovská spousta ostatních věcí, které byly dříve součástí jiných zákonů, anebo věcí úplně nových. Skromně připouštím, že teď jsem rád, že jsem se nenarodil jako právník.

6 let – ale co potom?

Předně, s otcovstvím je jedna významná změna – kromě toho, že téma bylo doposud součástí zákona o rodině. Tou změnou je prodloužení lhůty na popření otcovství na 6 let z dřívějších 6 měsíců. Paragrafy jak známo mají ale svoje háčky, proto doporučuji případným žadatelům – popíračům bedlivě si pročíst znění oněch paragrafů, ale ještě raději poradit se s právníkem (potměšile dodávám – s takovým právníkem, který už stačil absorbovat nový občanský zákoník).

Rozhodně popření otcovství je daleko složitější akt, než jak si někdo představuje – že si stáhne formulář k odhlášení z otcovství (už jsem se s tím pojmem setkal…). Inu otcovství k dítěti a to, jestli dítě má či nemá otce, je věc závažná a z ní se nelze jen tak odhlásit.

Nález to změnil

Šestiletá lhůta v novém zákoně vychází z nálezu Ústavního soudu, který v roce 2010 konstatoval, že šestiměsíční lhůta k popření otcovství je příliš krátká, a zrušil ji. Kauza spočívala v popření otcovství k už dospělému dítěti, na které musel jeho otec-neotec celý jeho život platit výživné, ačkoliv všichni zúčastnění věděli, že není biologickým otcem. Neskromně si přihřeji polívčičku – v kauze jsme byli ta firma, která pro klienta prováděla test otcovství. Tak jsme se dokonce ocitli v rozsudku Ústavního soudu.

Zdroje:

http://www.pracepropravniky.cz./zakony/novy-obcansky-zakonik-2014-uplne-zneni

http://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/ustavni_soud_www/Aktualne_prilohy/2010_07_13.pdf

Na tento článek navazuje „Uznání otcovství, určení otcovství, popření otcovství – znovu v síti paragrafů.„