Máte dotaz? Zavolejte nám
+420 774 406 032 (Po-Pá 7.00 - 15.30) kontakt@p-test.cz
Vzorky pro anonymní paternitní testy, které budou doručeny do laboratoře nejpozději do čtvrtka 29.2.2024 budou zpracovány v řádném termínu, tj. do 10 pracovních dní. Po tomto datu proběhne odstávka z důvodu stěhování laboratoří do nových prostor. Vaše vzorky přijmeme, ale tyto vzorky budou testovány až v nových prostorách společnosti. Pro bližší informace, prosím, volejte tel. č. +420 495 056 353, +420 495 056 234.
Domů » Poznáme testem otcovství u bratrů – jednovaječných dvojčat, které je otcem dítěte?

Napadlo vás někdy, co se stane, když dva bratři – jednovaječná dvojčata – zplodí dítě ? Samozřejmě jen jedno z nich, ale když takříkajíc ve hře jsou oba a neví se, kterého z nich dítě je. Jestli můžeme rozlišit, který z geneticky identických bratrů je biologickým otcem?

Čas od času médii proletí zprávička o tom, že někde na světě jedno z jednovaječných dvojčat je nařčeno ze zplození dítěte, k němuž se má provést test otcovství. A to proto, že obě dvojčata jsou možná jako domnělí otcové, tedy není jisté, které je oním zploditelem. Naposledy se taková noticka objevila na internetu ve zprávách nedávno (21.8.2013).

V reálném životě je takových případů málo. Zatím nemají standardní řešení.

Udělal to brácha

V horším případě se objeví podobná zpráva, ale rovnou v krimi rubrikách. Je jen s tím rozdílem, že jedno z dvojčat spáchalo něco, při čem (nebo po čem) zanechalo na místě činu svoje biologické stopy. Škálu zločinů včetně typu biologického materiálu si můžeme domyslet i při celkem malé fantazii.

Stejná dvojčata – stejná DNA 

Společným jmenovatelem těchto zpráv je to, že konstatují, že ani DNA testy nelze zjistit, které z dvojčat plodilo, popřípadě páchalo, protože jejich DNA je úplně stejná. Co nám ale říká věda? Že by vzdávala tuto výzvu na souboj?

DNA a methylace – zatím těžká věda

Co se týká těch stop po jednom z dvojčat (rovnou zavrhněme obskurní myšlenku, že zločin páchala obě dvojčata), genetika využívá tzv. methylované oblasti na DNA. Ty se vyvíjejí během života a liší se i u dvojčat. Nemají nic společného s identitou DNA u dvojčat. Přeneseně řečeno se jedná o odlišnosti v methylaci na identické DNA dvojčat. Vědecky se jedná o žhavou současnost a není mi známo, že by se nějaký případ takto skutečně vyřešil. Vědecké publikace však popisují úspěšné experimenty. Z toho se dá očekávat, že využitelná metoda je na cestě.

To taky udělal brácha

Složitější situace je u prokazování rozdílů mezi dvojčaty – domnělými otci dítěte. Tam tuto metodu nelze použít, protože počaté dítě začíná svůj život s téměř „čistým methylačním štítem“. Tento pojem neexistuje, proto jej raději mezi vědci nepoužívejte. Nějaké metody pro odlišení dvojčat v testu otcovství se taky rýsují, ale ty mají do praktického použití tak daleko, že je nelze zatím očekávat.

Otcovství jednovaječných dvojčat – zatím ne

Takže to vypadá, že u jednovaječných dvojčat věda zatím ostrouhala. V reálném životě je takových případů málo.

 

Zdroje:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/311208-zenu-znasilnilo-jedno-z-dvojcat-testy-dna-nedokazou-urcit-ktere.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23948320

http://www.fsigenetics.com/article/S1872-4973(11)00200-6/abstract

http://cs.wikipedia.org/wiki/Methylace_DNA