Máte dotaz? Zavolejte nám
+420 774 406 032 (Po-Pá 7.00 - 15.30) kontakt@p-test.cz
Vzorky pro anonymní paternitní testy, které budou doručeny do laboratoře nejpozději do čtvrtka 29.2.2024 budou zpracovány v řádném termínu, tj. do 10 pracovních dní. Po tomto datu proběhne odstávka z důvodu stěhování laboratoří do nových prostor. Vaše vzorky přijmeme, ale tyto vzorky budou testovány až v nových prostorách společnosti. Pro bližší informace, prosím, volejte tel. č. +420 495 056 353, +420 495 056 234.
Domů » Časté dotazy » Manipulace s výsledky

Manipulace s výsledky

Jdou ovlivnit testy DNA?

Pokud se ptáte, zda odebíraná osoba může nějak ovlivnit kvalitu vzorků DNA, tak ano. Pokud nerespektujete doporučení před odběrem nejíst, nekouřit, nečistit si zuby, pak nemusíte získat dostatek materiálu k vyšetření a musíte odběr provést znovu. Stejně tak můžete odběr udělat nesprávně. Ale v každém případě platí, že toto neovlivní výsledek.

Pokud se ptáte, zda existuje způsob, jak DNA test zmanipulovat, odpověď se liší:

U diskrétního testu si odběr zajišťujete vy sami, stejně tak si vy sami zajišťujete identitu vzorků (aby vzorky někdo nezaměnil, nevyměnil za jiné apod.).

Pro potřeby znaleckého určení otcovství (akreditované zkoušky otcovství nebo znaleckého posudku) odběr provádí pracovník znaleckého ústavu nebo jím určená osoba.

Ovlivnění testu DNA u znaleckého testování je v GENERI BIOTECH vyloučeno, protože pracoviště má nastaveny takové standardy, které neumožňují zmanipulování testů DNA tak, aby to kontrolní mechanismus neodhalil. Navíc norma, podle které jsou laboratoře akreditovány, neumožňuje dokonce ani znalci zasahovat do průběhu vlastního testu.

Četla jsem článek o případech zmanipulovaných testů DNA. Co říkáte na zfalšovaný test otcovství?

I my jsme četli pravděpodobně ten samý článek a dokonce jsme na něj reagovali. Celý článek je ve stylu „co by bylo, kdyby bylo“. Falšování testů otcovství je zcela mimo běžnou realitu, protože lze kdykoliv provést revizní test, revizní zkoušku, revizní posudek – s novými vzorky, jiným pracovištěm, nestranně.

 

Tématu způsoby ovlivnění testu DNA, manipulace s testy otcovství se věnuje článek Testy otcovství, podvody, nečestnosti a úplatky. Článek nemá charakter doporučení, ani neposkytuje oficiální návod, jak jednat v konkrétní situaci.