Test otcovství v těhotenství - zamyšlení nad prenatálními testy otcovství
Máte dotaz? Zavolejte nám
491 619 562 (Po-Pá 7:00 - 15:30) kontakt@p-test.cz
Domů » Časté dotazy » Test otcovství v těhotenství

Test otcovství v těhotenství

Je možné určení otcovství v těhotenství?

1. Jedná-li se o „souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství“ k již narozenému dítěti, jde o administrativní krok rodičů dítěte. Provádí se na matrice a můžete jej provést ještě před narozením dítěte. Provádí se jen pokud se má dítě narodit mimo manželství.

2. Jedná-li se o test otcovství v těhotenství, tzn. prenatální test otcovství, jde o test DNA prováděný před narozením dítěte. Technicky je test otcovství nenarozeného dítěte možný. V GENERI BIOTECH neprovádíme prenatální test otcovství z etických důvodů, protože některé výsledky určení otcovství k nenarozenému dítěti by mohly být pravděpodobně důvodem k interrupci. Navíc je k provedení testu zapotřebí odebrat biologický materiál plodu, k čemuž je nutná genetická indikace (pouze při podezření na genetickou vadu).

Udělala jsem velkou životní chybu a nevím, kdo je otcem mého dítěte, které se má teprve narodit. Může být provedeno vyšetření otcovství v těhotenství?

Naše předpisy takové vyšetření vylučují. Pro odběr plodové vody nebo choriových klků (jako zdroje DNA plodu) je zapotřebí souhlas lékaře – genetika. Ten jej může udělit jen při podezření na vážnou dědičnou poruchu u dítěte. I kdyby k takovému odběru došlo a provedli bychom vyšetření otcovství, pak pouze tehdy, kdy už nelze provést přerušení těhotenství. Vyšetření otcovství v těhotenství je z etického hlediska velmi sporné.

Provádí se někde DNA test otcovství v těhotenství z krve matky?

Jakékoliv genetické vyšetření plodu z krve matky je neinvazivní. Není nutné odebírat biologický materiál plodu pomocí nepříjemného invazívního zákroku jako je amniocentéza. Test otcovství v těhotenství není zatím nikde dostupný. Jeho budoucí využití pravděpodobně přinese etické otázky.”

A jak je to v životě? Osobní příběh o testování otcovství v těhotenství nám anonymně poskytl jeden z klientů. Snad vám bude tou správnou inspirací i ve vaší situaci.

Tomuto tématu se věnuje článek Jak je běžné testování otcovství k nenarozenému dítěti?. Článek nemá charakter doporučení, ani neposkytuje oficiální návod, jak jednat v konkrétní situaci.