Máte dotaz? Zavolejte nám
+420 774 406 032 (Po-Pá 7.00 - 15.30) kontakt@p-test.cz
Vzorky pro anonymní paternitní testy, které budou doručeny do laboratoře nejpozději do čtvrtka 29.2.2024 budou zpracovány v řádném termínu, tj. do 10 pracovních dní. Po tomto datu proběhne odstávka z důvodu stěhování laboratoří do nových prostor. Vaše vzorky přijmeme, ale tyto vzorky budou testovány až v nových prostorách společnosti. Pro bližší informace, prosím, volejte tel. č. +420 495 056 353, +420 495 056 234.
Domů » Z čeho všeho jde testovat otcovství? Skoro ze všeho, co bývalo vaše.

Testovat otcovství se v posledních několika letech stalo módní záležitostí, přinejmenším v mediální sféře. Kdo alespoň trochu sleduje vysílání našich televizí, musí časem nabýt dojmu, že se bez této rekvizity neobejde téměř žádný seriál. Alespoň jeden díl nějaké nekonečné řady se musí zabývat sporným otcovstvím.

Pijte raději brčkem

Divák znalý seriálů už ví, že pochybnosti stran otcovství se řeší testem, většinou tajně provedeným. Vzorek se odebere odkudkoliv, třeba ze sklenice s vínem, nedopalku, nebo se tajně odebere vlas se svetru oběti. Tedy podezřelého otce. Protokol z testu pak slouží jako trumf k důkazu nevěry (zatajeného otcovství apod.) a příběh může dál pokračovat.

Za nějakých 3 – 4.000 Kč za anonymí test se můžete vyhnout daleko nákladnějšímu právnímu sporu

To je svět televizní. Jak to ale chodí v běžném reálném světě? Realita je většinou jiná. Může se stát, že scénárista něco nedomyslel nebo že se jen nechal inspirovat všelijakými těmi kriminálkami Las Vegas, Miami, Anděl, New York, Paříž, Moskva (ano, ta se také promítá, naštěstí jen v Rusku…). Tam se DNA získává třeba ze sklenice nebo z vlasu, ale je to metoda drahá. Do chycení vraha se musí investovat, zatímco chudák domnělý otec by měl být vyšetřen standardně, tak aby o tom věděl a s testem souhlasil.

Identita nebo indemnita?

Protože podmínky komerčního testování se liší u jednotlivých poskytovatelů, zaměřím se na zažité postupy v GENERI BIOTECH.

Test je plně diskrétní, nijak nezkoumáme identitu žadatele, a pokud nám sám nepoví, jak se jmenuje, nevíme to. A protože vzorky nemají žádné jméno (nebo mají, ale nevíme, komu patří skutečně), výsledek testu je jen soukromá informace pro toho, kdo test zadal. Jen on ví, od koho vzorky odebral. Pokud tedy zvažujete řešení své paternitní situace soudní cestou, pak tedy za nějakých 3 – 4.000 Kč se můžete vyhnout daleko nákladnějšímu právnímu sporu.

Posílám vzorky sebe a holky…

Testování probíhá korespondenčním způsobem, koupíte si odběrovou soupravu. Buď si ji objednáte u nás nebo ji dostanete v lékárnách jako P-TEST. Provedete odběr u sebe a u osob, které se budou vyšetřovat, a vzorky odešlete do GENERI BIOTECH. U nás izolujeme DNA a provedeme vlastní genetickou analýzu. Vy dostanete výsledek opět poštou nebo si ho stáhnete z webu. Odběr si uděláte stěrem uvnitř ústní dutiny, nebolí to a je to hodně jednoduché. U dítěte postupujete stejně, jen s tím rozdílem, že nemá pochopení, když mu někdo šťourá štětečkem v puse a nemá vás asi tak 2 minuty rádo.

A teď už jen vážně…

Při diskrétním testování dodržujeme několik pravidel, která jsme si už kdysi na počátku naší testovací dráhy sami nastavili. Čas prověřil, že pravidla jsou OK. Naše zásada tkví v tom, že provádíme jen testy, k nimž byly vzorky získány odběrem z dutiny ústní našimi pomůckami.

Jako eticky pochybené se nám jeví vyšetření z nestandardních biologických materiálů jako vlasy, nedopalky, sperma, toaletní potřeby, a za nestandardních podmínek. To by byl odběr pod záminkou jiné činnosti, např. předstírat o dítěte dovedeného otcem, že mu děláme výtěr z krku (jako krytí, kdyby vnímavé dítě sdělilo matce, kde bylo, když jej měl otec na starosti…).

Holohlavost výhodou

Test otcovství z vlasu je technicky možný. Existují firmy, které i takové vzorky vyšetří. Je ale namístě už na samém počátku zpochybnit samotný vzorek. Pokud vlas neodeberete přímo z kštice domnělého otce (a vzpomeňme si na problémy s odběrem u děda Vševěda), pak si nemůžete být jistí, jestli patří skutečně předpokládanému majiteli.

Kromě testu otcovství z vlasů nebo nedopalků existuje i poptávka po testu z daleko obskurnějších materiálů – lépe je ani nejmenovat.

Bude to černoušek?

Ještě je jeden typ nestandardního testu – test otcovství v těhotenství. Po určení otcovství v těhotenství je také určitá poptávka. Učení otcovství k nenarozenému dítěti je etický problém, i když důvody, které k němu vedou, jsou legitimní. O tom však jinde.